משחק בתחפושת

מעניין מיהי הכבשה השחורה שאליה נדבק לראשונה הכינוי "כבשה שחורה" ומאז משמש כביטוי להגדרת מישהו בעל ערך פחות מאחר, מישהו שמבייש את הסובבים אותו וכל זאת בגלל שלא ניתן לצבוע את הצמר של הכבשה השחורה אבל היי בזכותה נולד המשחק "כבשה שחורה".

אז יש לנו בבית "כבשה שחורה" וזו לא אני, והיא הגיעה אלינו הביתה כי יש אותה בכיתה של בתי הבכורה ובניגוד לכל מה שידוע לנו על כבשה שחורה דווקא הילדים מאוד אוהבים לשחק ב"כבשה שחורה" - סתם פרדוקס קטן ונחמד שצץ לי.
לרוב שמשחק חדש נפתח במגרש המשחקים שלנו, אני נהנית לשבת עם בנותיי ולקרוא את ההוראות יחד וללמוד את המשחק בשלבים, אך מכיוון שנופר (בתי הבכורה) המליצה על המשחק מהכרות מקדימה בכיתה, שחררתי ואיפשרתי לה להנות מהתחושה של בעלת הידע ולהתאמן על יכולת העברת המידע לאחותה, אני שומעת מידי פעם את התנהלות המשחק שנשמע לי כמו משחק הקלפים הידוע והמוכר "מלחמה", אך איני מתערבת ונהנית לשמוע את האינטראקציה ביניהן במהלך המשחק.

איך קרה שהכבשה השחורה התחפשה?
באחד מערבי שישי המשחק "כבשה שחורה" הצטרף אלינו לארוחת הערב, התיישבנו יחד עם בני משפחה נוספים ושיחקנו, אחרי סיבוב הייתי סקרנית איך יתכן שיש משחק שזהה למשחק הקלפים מלחמה ומה הקשר בכלל לכבשה שחורה, פתחתי את ההוראות ולמרבה ההפתעה גיליתי משחק בתחפושת, הכבשה השחורה בגלל שמה הרגישה דחויה והתחפשה למשחק פופולרי...כללי המשחק היו שונים לגמרי ממשחק הקלפים "מלחמה" אז מאיפה קיבלה הכבשה השחורה את התחפושת שלה? לאחר תשאולים ותחקורים שארכו חצי דקה נפתרה התעלומה, אף אחד בכיתה של נופר לא טרח לקרוא את ההוראות וערימת קלפים ממוספרים הובילה את הילדים לשחק במשחק שמוכר וידוע להם.

איזה כיף להתחפש!
יש משהו מסתורי ומסקרן בתחפושות, יש משהו כיף בהשתוללות ובתחושת החופש להיות מי או מה שבא לנו, בפורים יש את האישור לשחרר מתוכנו את הרצונות, החלומות המסתתרים בתוכנו - ואני אוהבת להשליך כל דבר גם לעולם המשחקים ולפתוח משחק ולאפשר לחרוג מהכללים וכך ליצור משחק בתחפושת.

משחקים מחופשים

לוח דמקה בתחפושת של "מה במשבצת?", המשחק "דאבל" בתחפושת של "מה בתמונה?", המשחק "טיסה 501" בתחפושת של "היער הקסום"', לקחת משחק מסוים ולגרום לו להיות כמו משחק אחר מפתח יצירתיות, יכולת מציאת ההקשר וחוט מקשר בין שני המשחקים, הרי לא כל משחק יכול להתחפש למשחק אחר, צריך למצוא בסיס משותף ולהשתמש בו בתוספת הכללים של המשחק המתחפש כי בסופו של דבר שום תחפושת לא מחליפה בדיוק את המקור וזה כל הכיף - ליצור משחק חדש שמושתת על משחקים קיימים.

 

פתאום משחקים ישנים שמכוסים בהרבה אבק יכולים לחזור לשולחן המשחקים בלוק קצת שונה, גם משחקים שכבר לא כל כך מתאימים מבחינת גיל יכולים בעזרת שינויים קלים ולהתחפש למשחק קצת שונה ומתאים לגיל השחקנים - במגרש המשחקים של נוגיקה ביצענו החייאה בהרבה משחקים, מידי פעם חוזרים לחדר המשחקים במטרה להביא משחק שלא שיחקנו בו הרבה זמן ומנסים להסתכל עליו בזוית שונה, בדיוק כמו שקורה לנו בחיים, שצריך להתמודד שוב עם אותו מכשול ומנסים להתגבר בדרך אחרת או שעלינו לבצע מטלה עם מישהו שאנחנו לא חברים שלו אבל תוך כדי מגלים בו צדדים אחרים כי הסתכלנו עליו מזווית קצת שונה.

חג הפורים הוא צבעוני, מגוון, יצירתי, מאתגר, שמח בדיוק כמו עולם המשחקים ולכן זה כל כך מתבקש בעיני להכניס את החג לתוך מגרש המשחקים ולערבב בין השניים,
אז מי אמר שלא כל יום פורים? כל יום יכול להיות פורים במגרש המשחקים שלי וגם שלכם.

 

אין תגובות כרגע.

כתיבת תגובה