אווווף, למה הילד לא משחק בחדר המשחקים?

חדר המשחקים - אחד החדרים העמוסים ביותר בבית.
מדפים מלאים בשלל משחקים, האורחים מתפלאים מהאוסף המופלא שלכם – אבל כנראה שהילד מתלהב פחות.

אתם כועסים כל פעם מחדש, "הרי יש לו מיליון משחקים, אז למה הוא לא משחק בהם?" ובפעם הבאה שאתם עוברים ליד חנות משחקים אתם קונים עוד משחק כדי להוסיף לאוסף המרשים ועל הדרך לא שוכחים לקנות עוד כמה מדפים וכוורת כדי לאחסן את הקולקציה החדשה – נוסחה מצוינת להגברת הכעס והמרמור שלכם, כי הרי אתם משקיעים ומשקיעים והילד לא מעריך זאת כפי שאתם מצפים – זה סימן שצריך לחשב מסלול מחדש.
דמיינו את עצמכם בחנות ספרים שאינה ממוינת לפי נושאים, אלא ערימות של ספרים דחוסות – אתם באמת אוהבים לקרוא, אבל מה הסיכוי שתצליחו למצוא ספר שאתם רוצים לקרוא במצב כזה?

כך מרגיש הילד שפעם אחר פעם מגיע לחדר המשחקים מלא כוונות טובות ויוצא משם מבולבל ובידיים ריקות – כמה חבל, במיוחד בגלל העובדה שחדר המשחקים נתפס אצלו פעם אחר פעם כמקום שאין מה לעשות בו ואז הדרך אל הטאבלט והמחשב מתקצרת, כי הרי בעולם הדיגיטלי הוא יכול לנווט בקלות בין המשחקים, לבצע חיפוש ולמצוא בקלות את מה שהוא רוצה.

architecture-1857175_640

 

אנחנו צריכים להצליח לארגן את חדר המשחק כך שהילד יצליח לנווט בו בקלות!!! חשוב להקדיש לכך מחשבה!
לא צריך לשם כך תואר בארכיטקטורה,
אלא רק לשים לב למספר נקודות:
* "בגובה העיניים":
ילד לא יבחר במשחק שהוא לא רואה, המשחקים צריכים להיות בהישג ידו של הילד, כל האבזור בחדר צריך להיות מותאם לילד ובמידה שיש מספר ילדים אז נתאים את מיקום המשחקים בהתאם לגובה הילדים, כך שכל ילד יוכל להגיע בכוחות עצמו למשחקים שלו – כי הרי חדר המשחקים צריך לשרת את הילדים, הם אלו שצריכים להרגיש בו נוח ובעלי שליטה.

*. בחירת אביזרי אחסון:
יש היום אמצעי אחסון מגוונים ופתרונות מיוחדים, שימו לב שאמצעי האחסון מתאים לתוכן אותו אתם מתכוונים לאחסן בו ושהוא גם פרקטי בנוסף לכך שהוא יפה, כי הרי תיבת עץ יפה ככל שתהיה אינה מתאימה לאחסון משחקי קופסה, אבל כן מתאימה לאחסון בובות או אביזרי משחק (תיקים, תחפושות...).

*. עיצוב:
חדר משחקים מעוצב בצבעים שונים, מאובזר בנברשות מדהימות, מדפים מיוחדים , כוורות אקסלוסיביות, תיבות מרהיבות ועוד.... הוא אינו ערובה לכך שיהיה פרקטי ומזמין!
 מטרת החדר היא לזמן לילד זמן פנאי כיפי ונעים ולא לגרוף מחמאות על עיצוב ועמוד שער במגזין "סגנון".
לא פעם אני נכנסת לחדר ילדים והמילה הראשונה שיוצאת מפי היא "וואוו", אבל מיד אחרי שאני מתעשתת מהעיצוב המרהיב שניכרת חשיבה עיצובית מאחוריו, אני מנסה להסתכל מעיניים של ילד ואז ה
WOW- מתחלף בHOW... איך ילד אמור לשחק פה? אני בעצמי הייתי חושבת פעמיים לפני שהייתי מזיזה משהו וחלילה הורסת את הסדר המופתי והעיצוב המהמם.
צבע הקירות משפיע על האוירה והתחושה בחדר, ביחרו צבע מרגיע עבור הילד ותמונות או מדבקות קיר שמתאימות לגילו ומעולמות שהוא אוהב – זה שלב שאפשר וכדאי לצרף את הילד ולאפשר לו לבחור.

שולחן הוא פינה מצוינת לעבודות יצירה, צביעה וכמובן גם לשחק עליו (אם כי רוב הילדים בוחרים לשחק על הרצפה...) – התאימו את השולחן והכסאות לגובה הילדים וכשהילד גדל החליפו שולחן, כפי שלא תיתנו לילד בגיל 6 להמשיך לרכוב על האופניים מגיל 3, כך חשוב להחליף ולהתאים את השולחן לגיל והגובה.
שטיח הוא פריט עיצובי אבל גם תורם לנוחות בישיבה, הקפידו שהשטיח לא יהיה בעל שערות ארוכות כי זה מתכון להעלמות חלקים קטנים ומקשה לשחק עליו במשחקים שונים.

השקעתם? עיצבתם? אבל ללא תאורה נכונה אף ילד לא ישאר  לשחק בחדר.
וגם פה אל תתפתו לעיצובים יפים שפוגמים באיכות התאורה.

אם בחרתם במעצב פנים, בהגיעכם לשלב "חדר המשחקים" עיצרו רגע ושנו תפיסה ובידקו אם מעצב הפנים מבין את העקרונות החשובים לעיצוב חדר זה, רובם נוטים לזלזל בחדר זה ולהתייחס אליו כמובן מאליו - הרי אם יש משחקים אז לא משנה איך יראה החדר, הילד יבלה בו בכל מקרה – טעות!!!! יש חשיבות רבה לעיצוב וסידור חדר המשחקים על מנת שיהיה מזמין.

game-board-590317_640

 

*. פינה אישית:
במידה ויש לילד אוסף (מכוניות, חד קרן, בובות...) שהוא אוהב או הרכבות שלו (לגו, פאזל תלת מימד....) – הקדישו לכך פינה מיוחדת שהיא רק שלו, הכוונה היא לאוסף או הרכבות שאינם בשימוש משחקי אבל יש להם ערך רגשי, לכן נקדיש להם מדף באזור
שאינו בין המשחקים.
מיצאו מקום שבו רואים את האוסף/ ההרכבות, כי זה מקור גאווה לילד אבל בגלל הערך הרגשי לפריטים אלו מומלץ שיהיו בפינה "מוגנת" כדי שלא יפלו, ישברו, יעלמו.


grandstand-330931_1280

 

אין הורה שלא רוצה שהילד שלו ישחק בחדר המשחקים, אין הורה שלא מתאכזב שהילד לא מוצא במה לשחק, אין הורה שלא יוצא מדעתו כשהוא קונה עוד ועוד משחקים, אך לשווא..... ואין ילד שלא אוהב לשחק, אם כך המשימה שלנו פשוטה – לייצר לילד סביבה מזמנת משחקים.

אחרי שעברנו על הנקודות החשובות לנו בחדר המשחקים אפשר לעבור למשימה הבאה:

ארגון מחדש של חדר המשחקים – כך שיהיה פרקטי ונעים עבור הילד.

שלב ראשון: מוציאים את כל המשחקים.
שלב שני: בוררים אילו משחקים תואמים את הגיל והרמה של הילד/ים -
זה חדר משחקים ולא מוזיאון.
שלב שלישי: חושבים
עם הילד/ים כיצד לארגן את המשחקים, לפי נושאים, לפי גילאים, לפי סוגי משחקים (אסטרטגיה, קלפים, פאזלים....).
שלב רביעי: עפ"י העקרונות שצוינו קודם, מתחילים להתאים את אופן האחסון לאמצעי האחסון הקיימים ובגבהים מתאימים.

אם עדיין נותרו משחקים רבים, תבחרו כמה מהם והוציאו אותם לפרק זמן מסוים מחדר המשחקים, מידי פעם בצעו החלפה בין משחקים – זה מרענן לילדים את סביבת המשחק.

כמות המשחקים אינה קובעת את כמות ההשקעה שלכם!!! אלא כמות הזמן שהילד משחק היא שחשובה.

בידקו בימים הקרובים האם השינוי השפיע על תכיפות השימוש במשחקים.

 

אין תגובות כרגע.

כתיבת תגובה