לחשוב מחוץ לקופסת המשחקים

הפוסט הזה מבוסס על "משחק אמיתי".
אין דבר כיפי יותר מאשר לשחק, האמת שחשבתי כך עד שהתחלתי להמציא משחקים וגיליתי שיש משהו מרגש ומספק בלהמציא, במיוחד אם זה בתחום המשחקים.
כמו בסרט טוב גם משחק קופסה טוב "מבוסס על סיפור אמיתי", כלומר אספקט או סיטואציה בחיים גורמת להגות משחק אם בצורה ישירה כמו במשחק מונופול או בצורה עקיפה כמו 4 בשורה או דאבל שמפתחים מיומנויות מסוימות שחשובות במהלך החיים.

כללי המשחק
חלק מרכזי מהגדרת המושג משחק הינו "כללים", הם מין ערך עליון שכזה - ואכן אין משמעות למשחק אם אין לו הוראות/כללים.
המשחק הוא סוג של זירה בתוך המציאות ובזירה הזו יש כללים לזמן מסוים, כללי המשחק הם הגדר שמקיפה ותוחמת את הזירה.
במציאות הילד מתנהג על פי הכללים של הבית/הגן/בית הספר ואז גם כשהוא בוחר לשחק "נכפים" עליו כללי המשחק, לא פלא שפעמים רבות הוא חורג מהכללים המוסכמים במשחק וגם במציאות....

אבל מה קורה כאשר במהלך משחק הילד משנה את הכללים?
מחזירים אותו לתלם מיד, למה? כי כללי המשחק הם מרכיב קדוש ואני אומרת "נכון" א-ב-ל כדי להגיע למקומות חדשים צריך לפעמים לסטות מהדרך ולשנות את החוקים.
במידה והילד משנה את החוקים במהלך משחק, כמובן שיש להבהיר לו את הכללים ושיש להצמד אליהם, אך להציע לו שבמשחק הבא נאמץ את הכלל החדש שלו ולמה? כי היכולת להמציא ולפתח משהו חדש מהקיים היא נפלאה ואני לא רוצה לכבות את הניצוץ הזה וכך גיליתי שגם אם חשבתי שממש כיף לי לשחק במשחק מסוים -  כיף לי יותר להמציא ולקחת משחקים שונים למחוזות חדשים.

מתחילים לחשוב מחוץ לקופסת המשחקים
כתבתי בתחילה שזה פוסט ש"מבוסס על משחק אמיתי" והאמת שגם על סיפור אמיתי - הסיפור שלי.
אז איך פורצים את גבולות קופסת המשחקים וממציאים משחקים חדשים מהמשחקים הקיימים?

משנים את חוקי המשחק
הילד בקיא בכללי משחק מסוים? משנים לו כלל מבלי לגלות לו ומתחילים לשחק
או שהילד צופה מהצד (במידה ואתם ברי מזל ויש שחקנים אחרים בנמצא) ומשחקים ב"מה נשתנה?" כשהילד צריך לזהות מה החוק ששונה ומה החוק שהחליף אותו.

מי שמכיר את כללי המשחק יבחין במהרה בכלל שהשתנה, אבל יהיה צורך במספר מהלכים על מנת לזהות את החוקיות החדשה וזה לא תמיד פשוט, כי זה לרוב לא יקרה ברצף.

1=1+1
לימדו אותנו שאחד ועוד אחד זה שתיים, אז מה אם לימדו? חשבון פשוט אני יודעת וממש לא התבלבלתי, אז איך אפשר לחבר 1 ועוד 1 ועדיין לקבל תוצאה של 1?
לחבר משחק למשחק אחר וליצור משחק חדש עם כללים מעורבבים והכי כיף להעניק למשחק שנולד שם שהוא הכלאה של המשחקים שעירבבנו.
מה יקרה שנערבב טאקי עם מונופול? יוולד טאקפול – מזל טוב!!!
איך אצלנו עובד הערבוב הזה? משחקים טאקי רגיל, הקלף האחרון ששחקן מניח בערימה קובע את המהלך במונופול, אם עוברים בנקודת הפתיחה במונופול מקבלים תור נוסף בטאקי ולקלפים המיוחדים אני משאירה לכם לעוף על כנפי הדמיון ולהמציא את הכללים לגביהם.

משנה מקום- משנה מזל


השחקנים מחליפים ביניהם מקומות עם כיוון השעון אחרי מספר מהלכים שמגדירים מראש, מצב כזה מוסיף אלמנט משמעותי של חשיבה אסטרטגית עם תכנון המיקום המיועד שלי על מנת שיגיע רגע ההחלפה זה יהיה מצב אופטימלי עבורי, חישבו רגע איזה עניין זה מכניס למשחק, שחקן שיודע שתיכף מחליף עם השחקן משמאלו יפסיד מהלך מסוים בכוונה על מנת לגרום לשחקן משמאלו להרוויח, כדי שבהחלפה יהיה זה הוא שיזכה ברווח הזה.
להמציא, ליצור, לשנות, לפתח - לכל ילד יש את זה ואפשר לשמר את זה אם רק נהיה ערים לכך,
היי, גם אנחנו לא מקרה אבוד ואפשר עדיין לשבור קבעונות ותבניות שעליהם גדלנו.

אין תגובות כרגע.

כתיבת תגובה