יום הולדת – הפעל זאת בעצמך!

יום הולדת - אפשר גם אחרת.
רעיון ההפעלה העצמית לא נוצר בין רגע....נחזור קצת אחורה בזמן.
מאז שאני הייתי בת 8 עברו לא מעט שנים, הרבה שינויים ומהפכות עברו מאז.
תעשיית ימי ההולדת, שהסתכמה בימים ההם במפגש כיתתי ללא תוכנית גרעינית מפורטת, והצד הקולינרי הסתכם בחצי פיתה עם חומוס לצד מלפפון חמוץ, הפך היום להפקה מטאורית שמסתכמת לעיתים באלפי שקלים להפעלה ועיצוב שולחן, רעש בדציבלים לא הגיוניים וילד יום הולדת שמוכתר למלך– תגובתי הראשונית לתופעה היתה שאין סיכוי שאני לוקחת חלק בטירוף הזה ולבנות שלי נחגוג בפורום משפחתי מצומצם.
ביום הולדת שנה עמדתי בהתחייבות, יום הולדת שנתיים גם כן עבר בשקט, ביום הולדת שלוש ניצני התופעה התחילו לבצבץ בגן, יום הולדת ארבע התופעה מתפשטת במהרה ואיכשהו אני מצליחה לחמוק אבל אז חלה התפנית יום הולדת חמש והילדה הוגה לראשונה את הביטוי הקסום: 'הפעלת יום הולדת'.

WIN WIN Situation וכל הצדדים מרוצים
מhand-157251_640הרגע שהבנתי שלא אוכל לחמוק מאופנת ימי ההולדת ויחד עם זאת אני חייבת לחשוב על ליין שיביא לידי ביטוי את הערכים וה'אני מאמין' שלי - מכך נולד לו רעיון ההפעלה העצמית שהכיל בתוכו את הערכים שחשובים לי (חוויה משותפת, התנסות, למידה, השגת מטרות, תכנון תהליך) והתברר בסופו של דבר כמהנה, מעצים וייחודי וגם הילדה מתגאה בכך שחגגה יום הולדת אחר ומיוחד.

רגע....מאיפה מתחילים?
נכון שאין לי תואר ראשון במדעי יום הולדת וגם לא תואר שני במסיבולוגיה אבל רצון ויכולת לעשות את הדברים אחרת יש לי ועם זה יצאתי לדרך.

יש לכם רצון ומוטיבציה לארגן יום הולדת?
אם כן, אז אתם בכיוון הנכון. מה עוד צריך?checklist-1295319_640

 •      קונספט ליום ההולדת.
 •      משימות ההפעלה.
 •      רשימת ציוד.
 •      אוכל.
 •     הכנת הזמנות לפי הקונספט הנבחר.
 •     תכנית סדר האירועים וחלוקת זמנים בין המשימות השונות.
 •     תכנית מניעה למצבים שעלולים לפגום באווירת יום ההולדת.

עדיין מתלבטים? אתם לא לבד
אז מה מונע מאיתנו להפעיל בעצמנו יום הולדת?
סקר קצר שערכתי הציף שתי סיבות מרכזיות: הפחד!!!
כמו בהרבה סיטואציות אחרות בחיים, גם כאן הפחד עוצר אותנו מלנסות ואנחנו פונים לדרך הפשוטה שכולם הולכים בה.
הסיבה השניה -  השקעת הזמן שכרוכה בחשיבה, תכנון וביצוע יום ההולדת.
אני מודה שאצלי שני המעצורים הללו לא היו, כי הייתי ממוקדת בהוצאת הרעיון לפועל ונהנתי מהתכנון והעלאת הרעיונות ואיך לאט, לאט הכל מתגבש לפעילות מיוחדת ומקורית שבכלל לא חשבתי על הפחד ולגבי הזמן שהושקע התוודעתי רק אחרי יום ההולדת.
poster-316690_640

מה למדתי על עצמי בזכות התהליך?
נכון שהשקעתי הרבה זמן (בערך חודש...) אבל מה שהרווחתי בחודש הזה שווה הכל וגם מה שהתלווה לכך אחר כך, בעיקר תגובות הילדים שחוו יום הולדת שונה ומיוחד ויחד עם תגובות ההורים יצרו את הדבר הנפלא הזה של ערכות להפעלה עצמית – הבקשות החוזרות ונישנות של הורים שאפעיל ביום ההולדת של ילדיהם הוביל אותי להבנה שאני אוהבת וטובה בלהמציא רעיונות ולעזור לאחרים, וכמפעילה אני נהנית כשמדובר בילדיי הפרטיים אך זה לא העיסוק שאני רוצה להתרכז בו ולכן כדאי שאתמקד בחשיבה, רעיונות ועזרה לאחרים – איך??? הכנסת הרעיונות שלי לערכה, כולל טיפים ומדריכי עזרה, נכון שאני לא נמצאת בתוך הערכה כמפעילה אבל הרעיונות שלי כן.

תהליך בניית יום ההולדת שלב אחר שלב בשיתוף עם ילדת יום ההולדת שלי הוליד רעיונות חדשים וזמן איכות שכלל באופן סמוי למידה תהליכית, חשיבה יצירתית והמצאתית, חשיבה על הפרטים הקטנים ואני גיליתי יצירתיות ומחשבה יוצאות דופן והבנתי כמה הראיה של הילדים היא מדהימה, חסרת גבולות ובעלת פוטנציאל אדיר.
אז פעם בשנה אני עוצרת הכל, כי יום הולדת זו סיבה למסיבה, במקרה שלי לא רק עבור הילדים אלא גם בשבילי.

הגעתם עד כאן ועדיין ולא ויתרתם על הפעלה עצמית משלכם? smiley-1521284_640
אז מגיע לכם הסבר מפורט יותר על התהליך:

 1. 1. קונספט: חישבו עם הילד על רעיון כללי ליום ההולדת ,נסו לצאת מהתבניות המוכרות והשכיחות כמו: דורה, פיראטים, קיטי, נסיכות, אנה ואלזה....., אם בכל זאת הילד רוצה קונספט שגרתי (כי הרי זה מה שהוא מכיר), אפשרי להשאר עם הקונספט שהוא מציע אבל יחד איתו חישבו איך מאותו קונספט אפשר להמריא למחוזות שונים ומעניינים.
  לדוגמא פיתוח רעיון מתוך "אנה ואלזה" (לא חשבתם שנעסוק בנושא כלשהו ו"אנה ואלזה" לא יהיו חלק ממנו....), דברו עם הילד על הסיפור ומה המאפיין המרכזי בו, אפשר לבחור לדוגמא בקרח ולהמציא יום הולדת הקשור בקרח ומצבי הצבירה,כמובן עם שם סקסי יותר.... כמו למשל "יום הולדת קרחונים" או "מסיבה קפואה"
  2. משימות ההפעלה:
  פעילות קבלת פנים: חובה לדאוג להפעלת הילדים מהרגע שהם נכנסים ליום ההולדת, רבים מזלזלים בדקות הראשונות עד שכולם מגיעים – אני דווקא חושבת שאלו דקות קריטיות ולכן יש לחשוב על פעילות קצרה, שמתאימה לכולם ואפשר להשתלב בה בכל רגע.
  פעילות זו לא חייבת להיות קשורה בקונספט של יום ההולדת, מטרתה העיקרית היא לדאוג לכך שהילדים לא ישתעממו וישתוללו עד שכולם מגיעים.
  "קיר גרפיטי" יכול לשמש כפעילות קלילה, שבה מציירים או כותבים ברכה על בריסטולים שמודבקים לקיר ואפילו נשארת מזכרת לילד יום ההולדת.
  וידוי קטן:graffiti-276059_640
  מנסיון, רעיון "קיר הגרפיטי" הוא פשוט להכנה ומהנה עבור הילדים ואצלי הוא נוצר מתוך אילוץ - איך?
  החלפנו ממזגן תחתי לעילי ונותר עדין הסימן של המזגן הישן בקיר, בעלי הציע שנסתיר זאת עם בריסטולים ואז חשבתי לעצמי שזה מגוחך ואני חייבת למצוא משהו יצירתי לעשות על הבריסטולים וכך נסיון טשטוש הלכלוך שבקיר הוליד רעיון שגרף הצלחה אדירה ומזכרת נהדרת.....תנחשו מה קרה אחרי שכולם סיימו לצייר את הגרפיטי ואחד הילדים רצה לעזור ולהוריד את הבריסטולים??#%? אני בזינוק שהיה מזכה אותי במדליה אולימפית בשילוב עם לאאאאאאאאאאאאאא ארוך וחיוך כמובן ביקשתי להשאיר את הגרפיטי עד לסיום.
  מסקנה: לפעמים רעיונות נולדים מבלי שנתכוון ונתאמץ.
 • משימה מרכזית: יום ההולדת יכול להיות מורכב רק ממשימות קטנות, אבל שמתי לב שאם מתחילים בהצגת אתגר גדול ומרכזי וששאר המשימות מתנקזות לכיוונו אז הילדים חדורי מוטיבציה ועניין הרבה יותר ממשימות קטנות ואתגרים קטנים ורגעיים.
  המשימה המרכזית חייבת להיות קשורה בקונספט ושהמשימות הקטנות יובילו בהדרגה להשלמתה. לדוגמא, נמשיך עם קונספט "יום הולדת קרחונים" או "מסיבה קפואה", המשחק המוכר "חם-קר" בשינוי קל כדי להתאימו לאווירה יכול להיות משימה מרכזית באופן הבא: מחביאים את חטיפי יום ההולדת באיזה מקום בבית, איך מוצאים את האוצר?
  כל השלמה של משימה קטנה מאפשרת לילדים לחפש במקום מסוים, איך הם יודעים אם הם בכיוון הנכון??? שימוש במילים לוהט, חם, קר וקפוא אבל בשונה מהמשחק הרגיל המילה "לוהט" היא סימן שהילד לא בכיוון בכלל וככל שקופאים זה סימן שמתקרבים – כך בקלות לוקחים משחק מוכר ופשוט ומתאימים אותו לצרכים שלנו.
  plan-1725510_640
 • משימות משנה: המשימות הללו לא חייבות להיות קשורות לקונספט באופן ישיר אבל יחד הן תורמות להשלמת המשימה המרכזית.
  תוכלו להמציא משימות משלכם או להתאים משחקונים קיימים לצרכים שלכם, כמו בדוגמת "חם-קר".
  אמנם מדובר במשימות משנה, אבל הן חושבות מאוד להצלחת יום ההולדת והנה מספר נקודות שיעזרו לכם לבנות נכון את המשימות הללו:

  • - שיתוף כל הילדים, גם אם במשימה מסוימת משתתפים רק שני ילדים - תירתמו את השאר לעודד או לעזור להן בדרך כלשהי.
  • - מספר סבבים: אותה משימה יכולה לחזור על עצמה במספר סבבים ולאפשר ליותר ילדים להשתתף.
  • - רצף משימות במבנה ישיבה קבוע: הילדים מאורגנים בקבוצות? במעגל? כקבוצה אחת? הקפידו שרצף המשימות השונות יתאימו למבנה שבו הילדים מאורגנים ולא לשנותו בכל משימה – אם הילדים יושבים במעגל אז שכל המשימות שמתאימות למצב ישיבה זה יהיו ברצף.
   כל מעבר בין מבנה ישיבה מסוים לאחר הינו הזדמנות להשתולל ולהפריע.
  • - גיוון: לשים לב שהמשימות מורכבות מאתגרים חשיבתיים, משימות תנועתיות וכד' - גיוון מאפשר ליותר ילדים למצוא עניין ולהשתלב ביום ההולדת.
  • - קשר למשימה המרכזית: במידה ויש משימה מרכזית, חשוב לשים לב שכל משימת משנה שמסתיימת נותנת לילדים רמז ומקדמת אותם לעבר השלמת המשימה המרכזית.
 1. 3. הכנת רשימת הציוד הנדרש להכנת הפעילויות השונות: במהלך תכנון המשימות ציינו לעצמכם איזה ציוד דרוש לכם על מנת להכין את המשימה ומה עליכם לרכוש לשם כך.
 2. 4. הפסקת אוכל: תכננו מה תגישו לילדים בהפסקת האוכל ותזמנו את ההפסקה כך שתהיה לפני שהילדים מאבדים ריכוז.
 3. 5. הכנת הזמנות: הכינו בעצמכם הזמנות שמתאימות לקונספט הנבחר, אם נמשיך בקונספט הקרחוני אז אפשר שרקע ההזמנה יהיה קובית קרח ואם מדובר בעונת הקיץ אז ניתן להוסיף ולרשום "מה זה חם מבחוץ וקפוא בפנים? יום ההולדת של......"
 4. 6. סדר, סדר וסדר: תכננו את סדר המשימות מראש והכינו את הציוד לכל משימה בצורה מסודרת, כך שכל משימה נפרדת מהאחרות באמצעות שקית/קופסה.... – שמירה על סדר כבר בשלב ההכנה מקלה בתכנון וחוסכת זמן.
 5. 7. תכנית מניעה: חישבו עם הילד על מצבים שהתרחשו בימי הולדת שבהם השתתף ולדעתו פגמו באווירה ובחוויה, תכננו יחד תכנית מניעה למצבים הללו.
  yes-238373_640

כל מה שניתן פה הוא בגדר המלצה בלבד – המטרה שלי לעודד אתכם לנסות ותראו איך שלב אחרי שלב אתם יוצרים משהו משלכם שמתאים לילדכם, השלב הכי קשה הוא להתחיל. גם אני התחלתי מבלי לדעת דבר על הפקת יום הולדת באופן עצמאי, אבל מיד שהתחלתי צצו מלא רעיונות שלי ושל הילדות שלי ואז האמת כבר קשה להפסיק כי זה פשוט כיף.
list-533231_640

אני אמשיך לחשוב, להמציא, להתנסות, לפתח כי גיליתי שזה מחיה אותי ואת הילדה שבי ועל זה אני לא מוותרת, אז אני פה בשבילכם לכל רעיון, המצאה, התייעצות או סתם פטפוט.

חפשו את נוגיקה בפייסבוק ואם תרצו אז ממש ליד נמצא "מגרש המשחקים של נוגיקה" - אתם מוזמנים לבקר.

אין תגובות כרגע.

כתיבת תגובה